Jutros su se na društvenim mrežama pojavili snimci iz bolnice u Zrenjaninu gde je vidi da iz česama teče voda tamno braon boje. Jedan snimak je nastao oko osam časova ujutru, drugi oko desert časova. Kako Nova rs piše:
“U Opštoj bolnici u Zrenjaninu pacijenti i zaposleni su tokom poslednja dva dana prinuđeni da peru ruke, medicinske instrumente, ali i elemente u porodilištu, vodom koja je crna kao blato. Kako za Nova.rs kažu, boja i kvalitet vode u ovom gradu, nažalost, odavno nije vest, ali se nikada do sada nije desilo da sa bolničkih slavina curi crna voda.”
Voda u bolnici │ video: privatna arhiva
Prošlo je dvadeset godina od kada voda u Zrenjaninu zvanično nije za piće. U gradu na Begeju dnevno se potroši oko 20 000 evra na kupovinu vode za piće. Izgradnja sporne fabrike, koja je upitno da li može da isporučuje ono što zgrađanininci plaćaju i što bi još više plaćali, koštala je 35 miliona evra.
“Jedan od neuspelih pokušaja rešavanja problema bila je i izgradnja sporne Fabrike vode koja nikada nije uspela da proizvede ni polovinu potrebne količine vode za ovaj grad, a od 2020. godine je i van funkcije nakon eksplozije u kojoj su dva radnika i povređena. U međuvremenu i nakon više pokušaja, Fabrika vode je pre četiri godine prodata firmi “Pannonian water” u vlasništvu arapske firme „Emserb Water FZE“ iz Ujedinjenih Arapskih Emirata” prenosi Nova rs.
Javno – privatno partnerstvo omogućava da se na osnovnom pravu profitira, te problem ostaje nerešen do dana današnjeg. Malverzacije koje se vezuju za izgradnju fabrike, te preprodavanje fabrike investitorima, ostaju nerešene i u kadžama institucija koje ne staju u odbranu javnog interesa. Problem pijaće vode, pored grada, imaju i dvadesetdva okolna sela. Vodu stanovnici plaćaju nešto niže nego da je pijaća voda u pitanju. To je još jedna sporna tačka – privatnici ulaze u posao da bi ostvarili profit. Da li voda sme biti izvor profitiranja privatnih firmi i javnih preduzeća?Ne!
Do sada su mnoge inicijative pokretane kako bi se rešio ovaj problem. Svaka se gasila nakon nekog vremena protestvovanja i negodovanja, da bi život nastavio da teče u laganom ritmu Begeja. Neophodno je promeniti načine pritiskanja vlasti da problem reši jer se dosadašnji načini borbe nisu pokazali kao uspešni.
Rešavanjem ovog problema, da li fabrikom ili regionalnim vodovodom, ukinuli bi ogroman profit jer je ovo veliko tržište gde punioci vode i trgovinski lanci ostvaruju dobit. Postavlja se pitanje da li je njihov profit iznad našeg prava naživot. Ne, nije i ne sme nikad biti.
Podsećamo:
„Komodifikacija vode znači da je ona dostupna samo onima koji imaju sposobnost da plate. Siromašni i marginalizovani ostaju bez pristupa vodi, privatni vlasnici tako stiču moć nad biološkim opstankom velikog broja ljudi“, poručuje ZSF.
https://autonomija.info/zrenjaninski-socijalni-forum-privatizacija-vode-u-zrenjaninu/