Povodom osmomartovskog marša koji je održan danas u Beogradu, prenosimo govor sindikalke, omladinske radnice i studentkinje, Isidore Sekešan koja nas je podsetila na nužnost organizovanja i klasnog otpora u kapitalističkoj opresiji.
Pozdrav! Danas vam se obraćam kao stude
ntkinja, bivša radnica McDonald sa i članica Mcdonaldsovog sin dikata. Ali ustvari, ja nisam članica sindikata, je r me zakon ne prepoznaje kao ra dnicu. Naime, mlade radnice koje žele da zadrže status finansiranja iz budžeta tokom studija, por odičnu penziju ili bilo koja s ocijalna primanja, ne smeju zvanično da stupe u radni odnos. Zbog toga većina bira da se zaposli preko omladinskih za druga ili ugovora o privremeno povremenim poslovima. To znači da mlade žene, članic e omladinskih zadruga, koje čine većinsku radnu snagu u sekto ru brze hrane, su još podložni je eksploataciji od koleginica koje su, iako u nezavidnom pol ožaju, ipak priznate od strane zakona. Zašto je ovo problem? Sindikati, koji bi trebali da služe kao podršk a radnicima, uopšte ne prepozn aju jednu od najeksploatisani jih grupa- omladinke.
Mlade ra
dnice su u većini slučajeva za isti posao plaćeni manje od ostalih radnika; omladinkama, između ostalog, nije plaćen ni prekovremeni rad, a iz ličnog iskustva znam da smo baš mi om ladinci u većini slučajeva ti koji smo pitani da ostajemo prkovremeno kad “zagusti”. Pored toga, nemamo pravo na bolovanje, što bi značilo da u slučaju da si zbog zdravstve nih problema onesposobljena za rad na kraći ili duži vremenski period, ugroženi su ti sigurn ost i egzistencija. Postoje sis temske prepreke- ljudi van rad nog odnosa, omladinci i ugovori o delu, autorski, i na određe no imaju problem da budu u sindikatima koji su ovako ograničeni zakonima- sam i sindiakti moraju da se, zajedno sa organizovanim r adnicima/cama van radnog odnos a, bore za te promene.
Jedini način da se obezbede
pristojni uslovi rada jeste org anizovanje. Za mene, organizovanje predsta vlja udruživanje svih zaposleni h unutar kolektiva, kako radnka u punom radnom odnosu tako i omladinaca, u cilju borbe za svoja prava. U restoranima brze hrane širom Srbije omladinke i njihove ko lege rade pod drugačijim uslovi ma. Radnici koji obavljaju isti posao zaslužuju ista prava, a i jedni i drugi zaslužujemo mnogo bolje.
Zato je vrlo važn
o da shvatimo da samo ujedinje ni možemo nešto da promenimo. Samo kroz formiranje sindikata možemo da se izborimo da se čuje glas radnika brze hrane. Pristojne plate, normalno ra dno vreme, pravo na život bez straha od iznenadne finansijske nestabilnosti, jedino su dost ižni ako se svi zajedno za njih borimo. Borba protiv kapitalizma, a kapitalizam je svaka opresija klase kapitalista nad radničk om klasom- borba za ravnopravno st svih, za prekid rata, borba protiv g enocida koji se trenutno dešava u Palestini, vodi se na radnom mestu. Već vidimo primere lučkih ranika, radnika namenske indu strije i sektora brze hrane koji svojim udruženim akcijama osuđuju genocid u Gazi. I zato, u toku ovog marša imaćemo direktnu akciju ulaženja u ugostite ljske objekte gde ćemo pozivat i radnice i radnike da se organizuju sa nama!
Mi ćemo još jednom ponoviti: STOP NAJAMNOM RADU! STOP OTUĐENJU! STOP KAPITALIZMU! ZA SOCIJALIZAM!
Foto: Igor Vasiljević Takeda